Svadba z vtáčej perspektívy, alebo ako vyzerá dobrý svadobný film? (3.časť)

Na naše otázky z tematického okruhu filmovania svadieb a wedding clip odpovedal Gábor Kiss, kameraman štúdia Vigant (rozhovor sme Vám priniesli v troch častiach. Druhú časť nájdete TU .

Aké sú najnovšie trendy vo filmovaní na svadbe?

Existuje mnoho zaujímavých technických a vizuálnych inovácií, pomocou ktorých môže byť svadobný film ešte pútavejší. Podľa dopytu a možnosti ja už napríklad používam kvadrokoptéru (malý, diaľkovo ovládaný stroj podobný helikoptére, ktorým umožňuje nahrávať letecké snímky), aby som natáčal z takého uhla, z akého to predtým nebolo možné. Riešim to pomocou externého spolupracovníka, veď používanie quadrocoptera si vyžaduje celého človeka.

Vývoj sa nezastaví: filmovanie s DSLR, používanie akčných kamier sa stáva čoraz bežnejšou záležitosťou – to sú také trendy, ktoré profesionálny filmár sleduje a podľa potreby aj používa.

Nováčikom medzi žánrami – a mojim veľkým favoritom – je film o randení, ktorý som zvyknutý snúbencom zhotoviť pred svadbou; je to taký krátky videoklip, ktorý prezentuje, ako sa zoznámili, ako sa do seba zaľúbili. Zvyčajne sa premieta hosťom pred svadbou alebo na hostine a je vždy veľmi populárny!
Sú ale aj také páry, ktoré zatiaľ nie, alebo vôbec neplánujú svadbu, jednoducho by len radi zvečnili príbeh svojej lásky.

Ktorá bola Tvoja najzaujímavejšia práca?

Fíha, to je ťažká otázka! Natáčal som už na viac ako 300 svadbách, mal som mnoho dojatých, zábavných aj veselých okamihov. Napríklad na jednej svadbe prišla ku mne mladá dáma, a povedala mi, že hoci ešte nemá nikoho, práve s nikým nechodí, ale do dvoch rokov by sa chcela vydať a už vie, že na jej svadbe budem kameramanom ja! Nie je jediná; mám veľa objednávateľov, ktorí boli hosťami mojich predošlých zákazníkov; v rodine alebo u priateľov videli moje práce a oni by chceli mať rovnako prekrásny svadobný film. Dokonca čoraz častejšie sa stáva, že niekoľko rokov po svadbe mi manželia zavolajú, aby som natočil krstiny ich dieťaťa, narodeniny alebo inú rodinnú udalosť... Som pyšný na to, že moja práca je neustále žiadaná.

Najzaujímavejšie bolo predsa len to, keď som mohol byť prítomný pri zlomení kliatby; v kostole sa prsteň odkotúľal aj dvakrát, čo vraj znamená nešťastie a zlé manželstvo.
Aj som sa bál, či to mám vo filme ponechať; opýtal som sa ženícha na jeho názor a on mi povedal, že samozrejme, aj to tam mám dať!
Vyhlasujem, že kliatba sa zlomila, manželia žijú spolu šťastne 20 rokov:)

Čo by si odkázal tým, ktorí práve hľadajú svadobného fotografa alebo kameramana na svoj deň D?

Po prvé, nech nevyberajú na základe buď-alebo; navrhujem, aby mali fotografa AJ kameramana, aby mohli správne zachytiť všetky okamihy. Sú momenty, ktoré vyzerajú dobre na fotke, iné budú zasa skutočne dobre zachované jedine vo filme.

Viem, že mnohé páry majú finančné možnosti obmedzené, ale na tomto by nemali šetriť; možno o 5 rokov si nikto nebude spomínať na dekoráciu soličiek alebo na ďakovné dary, ale fotky a videá môžu byť tie najkrajšie spomienky aj o 50 rokov!

Milí snúbenci: pozrite si referencie potenciálnych profesionálov a nevyberajte si iba podľa ceny, ale aj podľa ich štýlu a odhodlania, veď aj Vašim cieľom je, aby Váš prvý a možno jediný celovečerný film bol taký, ktorý budete chcieť pozerať znova a znova!

Rozhovor nám poskytol:

Gábor Kiss
Vigant Studio – Váš svadobný kameraman
www.vigant.sk
Referencie: www.vigant.sk/videok


Vaša TOPsvadba.sk | svadba bez hraníc

Odporúčať priateľovi