Svadba z vtáčej perspektívy, alebo ako vyzerá dobrý svadobný film? (2.časť)

Na naše otázky z tematického okruhu filmovania svadieb a wedding clip-ov odpovedal Gábor Kiss, kameraman štúdia Vigant (rozhovor Vám prinášame v troch častiach. Prvú časť nájdete TU ).

Hoci viacerí s Tebou súhlasia, predsa je zaujímavé, že mnohí „sa boja“ svadobného filmovania. Prečo je to tak?

Ako som to už skoršie spomínal, „svadobné video“ má zlý podtón, mnohým sa vybavujú zábery zlej kvality ručnou kamerou, chvenie rúk, a vôbec nechcú platiť za niečo také.
V skutočnosti ale dobrý svadobný film je podobne kvalitný a zábavný, ako tie filmy, ktoré dávajú večer v televízii.
Dokonca je aj lepší, veď každého účinkujúceho poznáme osobne. :)

Kameraman je po celý deň svadby stále v pohotovosti, snaží sa natočiť všetky zaujímavé, vzrušujúce, dojaté alebo komické chvíle.
Mnohí sa obávajú, že na svadbe bude „dirigovať“ kameraman, on bude diktovať, kto kam sa má postaviť, po prípade budú musieť zopakovať niektoré akty.
Svadobný kameraman v skutočnosti nie je režisérom, je iba pozorovateľom udalostí.
Na jednom stretnutí pred svadbou preberieme so snúbencami scenár, ďalej potom spolupracujeme s režisérom (družba, starejší, ceremoniár alebo organizátor svadby), aby som bol prítomný pri každom dôležitom momente. Samozrejme snažím sa o dobrú spoluprácu nielen s organizátorom, ale aj s ostatnými poskytovateľmi svadobných služieb (fotograf, čašníci, hudobníci), veď je naším spoločným záujmom, aby sa ten deň vydaril pre každého čo najlepšie.

 

Profesionálny svadobný kameraman by nikdy neodovzdal nekvalitne zhotovený materiál, ja napríklad skoro vždy pracujem s viacerými kamerami súčasne, aby bol výsledok pestrejší a mal účinnejší „filmový efekt“, robím osobitný záznam zvuku, čo následne miešam s obrazom a hudbou.
Iste poznáte zábery, na ktorých vždy niekto kašle v dôležitých momentoch alebo nerozumieť slovám kňaza, lebo je v kostole taká ozvena.
V kruhu filmárov panuje všeobecný názor, že kvalita filmu závisí min. na  50% od kvality zvuku, preto venujem obzvlášť pozornosť tomu, aby tie rušivé faktory neboli prenesené do filmu svadobnej dvojice.

Tretia častá obava je strach z kamery; veľa párov prichádza za mnou počas svadby alebo potom, že „jój, tú časť, keď som pokazil krok v tanci, vystrihneš, že? Že to tam nebude, keď som si upravila výstrih? Deti zruinovali stôl so zákuskami, to neuvidia vo filme ďalekí príbuzní, pravda?“
Moja odpoveď v súvislosti so všetkými týmito obavami je, že samozrejme urobím všetko preto, aby sa vo filme každý ukázal v čo najlepšom svetle. Pre ďalšie generácie zachováme iba to, na čo bude pyšný každý účinkujúci.

Gábor Kiss
Vigant Studio – Váš svadobný kameraman
www.vigant.sk
Referencie: www.vigant.sk/videok


Vaša TOPsvadba.sk | svadba bez hraníc

Odporúčať priateľovi