Svadba z vtáčej perspektívy, alebo ako vyzerá dobrý svadobný film?

Čo je to kvadrokoptéra a čo má spoločné s tvojou svadbou? Aký je rozdiel medzi svadobným videom a filmom? Koľko minút trvá ideálny film a potrebuješ vôbec kameramana na svadbu, či na zvečnenie dňa D postačí aj fotograf?
Na naše otázky z tematického okruhu filmovania svadieb a wedding clip-ov odpovedal Gábor Kiss, kameraman štúdia Vigant (rozhovor Vám prinášame v troch častiach).

Začnime od základov: aký je rozdiel medzi svadobným videom a svadobným filmom? Je zaujímavé, že stále hovoríš o filme, slovo video skoro ani nepoužívaš – zjavne nie náhodou, pravda?

Nemám rád výraz svadobné video, lebo ľuďom napadnú dve veci: tie staré, dlhé, nudné videá, čo robievali nadšení príbuzní amatéri, a na ktorých vidíme iba chrbty hostí a chvenie rúk pri zoomovaní. Do druhej kategórie patria krátke, nepremyslené videá, keď pridajú k natočeným udalostiam 2-3 hudobné klipy a nazvú to profesionálnym filmom. Hoci ide o dva rozličné žánre, výsledok je predsa len podobný: sú to také zábery, ktoré si takmer nikdy viac nebudete prehrávať, lebo sú jednoducho nudné.

Naopak „svadobný film“ je kvalitný a dokonca zábavný projekt, ktorý nie je príliš dlhý, nie je príliš krátky, a treba ho vidieť znova a znova.
Zvyčajne natáčam svadobné filmy, zostavené z kratších klipov, ktoré si mladý pár môže pozrieť aj po jednom, alebo to nahrať na internet a zdieľať s priateľmi a príbuznými.
Svadobné video je zvyčajne jedna prašná videokazeta alebo DVD na polici, zatiaľ čo svadobný film je naozaj spomienka pre večnosť!

Celý svadobný film trvá 1,5-2 hodiny, ale môže byť aj dlhší a jeho príprava zaberie tiež viac, než len jeden-dva týždne.
Všeobecne môžeme povedať, že samotné surové nahrávky sú ovocím niekoľkohodinového natáčania. K perfektnému zostrihu minútového videoklipu je potrebná zvyčajne hodinová postprodukcia.
A predsa hovorím o práci, ktorej každá minúta sa oplatí, veď na konci odovzdám mladomanželom spomienku na celý život.

Snúbenci, ktorí ma požiadajú o zvečnenie svojej svadby, nedostanú iba svadobný film, ale pripravím im aj veľkolepé, niekoľkominútové „wedding clip”-y, čiže zhrnutia udalostí, ďalej werkfilm o fotení, dokonca čoraz častejšie tvorím aj klipy o randení.

Svadobné filmy sú čím ďalej, tým dôležitejšie, veď žijeme v multimediálnom svete, obsahy videí – hudba, obraz, zvuk, pohyb – sú veľmi populárne. Čím väčšmi sú veľkolepé a čím sú živšie,  tým lepšie – a to okrem kvality natočených surových záberov závisí v obrovskej miere aj od postprodukcie a výberu hudby.

Pravda, ešte aj dnes sa nájdu viacerí, ktorí si myslia, že spomienky zachovajú aj fotografie a  na svadbu si stačí iba vybrať profesionálneho fotografa.
Sú ale také okamihy, ktoré klasické fotky nikdy nevrátia: ako si mladý pár dojato šepká áno, prvé tanečné kroky nevesty s otcom, ktorý práve „predal“ svoju dcéru...
Fotografia a film sú spomienky rozličného druhu: nemožno ich navzájom zameniť, nahradiť, ani jedna nie je vzácnejšia ako tá druhá.
Myslím si, že ak by si niekto rád zaspomínal na najkrajší deň svojho života i v starobe, tak je dôležité, aby mal čo najbohatší materiál.

Počas svadby a svadobnej hostiny nemôže byť mladý pár prítomný všade, ľahko sa stáva, že až vo filme uvidia také drobné milé okamihy, ako napríklad hrajúce sa deti alebo dojaté pohľady rodičov, ktoré si počas zábavy nevšimli. Pri opakovanom pozeraní môžu objaviť ďalšie a ďalšie detaily, a tak spomienky časom neslabnú, ale práve naopak: budú čoraz pestrejšie.

Gábor Kiss
Vigant Studio – Váš svadobný kameraman
www.vigant.sk
Referencie: www.vigant.sk/videok


Vaša TOPsvadba.sk | svadba bez hraníc

 

Odporúčať priateľovi