Medzinárodný prieskum: Slovenskí ženísi rozhodli, že ich svedkovia sú najlepší na svete!

Svadobný deň je pre oddávajúce sa páry jedným z najdôležitejších dní v živote. Aj preto si dávajú záležať na výbere svedkov, ktorí mladomanželom pomáhajú svojim podpisom spečatiť ich sľub. Značka známej írskej whiskey Tullamore D.E.W. zrealizovala v rámci kampane #BestMen vo viacerých krajinách sveta prieskum medzi mužmi - svedkami i ženíchmi s cieľom zistiť, ako sa svedkovia zhostili svojej úlohy, aké boli ich pocity, skúsenosti, či rituály. Medzi skúmanými krajinami nechýbalo ani Slovensko.

Z prieskumu vyplynulo, že až 99 % slovenských ženíchov má pocit, že ich svedok si riadne splnil všetky svoje povinnosti, ktoré vyplávajú z tejto funkcie. Slovenskí svedkovia tvrdia, že si svoju svadobnú úlohu užili. Myslí si to až dvojnásobný počet svedkov oproti celosvetovému priemeru v krajinách, kde sa prieskum vykonával. Okrem Slovenska to boli USA, Írsko, Nemecko, Kanada a Česká republika.

Pre 12 percent mužov zo Slovenska bola úloha svedka na svadbe viac hrôzou ako poctou. V porovnaní s priemerom v spomínaných krajinách (27 %) to bolo u nás výrazne menej.

V priemere, 35 % celosvetovo oslovených svedkov pripustilo, že mali strach z toho, či nepovedia niečo, čo by povedať nemali, 15 % z nich sa zase obávalo, že pokazia svoj svadobný príhovor. Ich obavy nemusia byť úplne neopodstatnené, asi 14 percent ženíchov totiž pripustilo, že ak by sa mohli vrátiť v čase, zvolili by si iného svedka. Dobrou správou však je, že len desať percent ženíchov si myslí, že ich svedkovia si nesplnili svoje povinnosti.

Výsledná správa z prieskumu, ktorú zverejnila Tullamore D.E.W. práve v týchto dňoch, tiež obsahuje niekoľko praktických rád pre budúcich svedkov na svadbách. Aké sú tie najpodstatnejšie? Na prvom mieste v zozname odporúčaní je rada nacvičiť si svoj príhovor, nasleduje príprava kontrolného zoznamu povinností a udržanie krátkej, nerozvláčnej svadobnej reči. Ako ideálna dĺžka sa podľa prieskumu javí príhovor trvajúci 6,5 minúty (na Slovensku je ich dĺžka zvyčajne 4 minúty, podobne ako v ČR).

 

Prieskum odhalil aj najčastejšie rituály medzi ženíchmi a ich svedkami. Medzi tie najobľúbenejšie patrí prípitok ženícha s družbami pred obradom. Takmer polovica respondentov sa zhodla, že spoločný pohárik whisky je pre nich pamätnou chvíľou. Menší rozdiel sa však vyskytol práve na Slovensku – tu medzi tri najčastejšie rituály svadobných svedkov patria – skúšanie obleku, organizovanie rozlúčky so slobodou a dohliadanie na družičky počas svadobného dňa.

A ako sa svedkovia zo Slovenska líšia od svojich náprotivkov zo zvyšku sveta?

● Len 12 percent slovenských svedkov považovalo svoju skúsenosť viac za hrôzu než za česť v porovnaní s 27 % svedkov v celosvetovom meradle.

● Podľa čoho si vyberali ženísi svojho svedka? Meradlo ich majetnosti je viac ako trikrát dôležitejšie vo zvyšku sveta, pričom iba 3 % slovenských ženíchov uviedli tento faktor ako dôležitý pri výbere svojho svedka.

● Len 5 % slovenských ženíchov pripustilo, že im svedka vybrala ich snúbenica. V celosvetovom meradle to bolo až trikrát viac.

● Slovenskí ženísi si volia svojho svedka oveľa ľahšie ako zvyšok sveta - iba 2 % z nich povedali, že to bola nočná mora, v porovnaní s 18 % v celosvetovom meradle.

● Iba 1 % slovenských ženíchov malo pocit, že ich svedok nesplnil svoju funkciu, čo je desaťkrát menej ako celosvetový priemer.

 

Rady pre budúcich svadobných svedkov

 • Pomôžte ženíchovi zorganizovať rozlúčku so slobodou.

 • Nacvičte si svoju svadobnú reč.

 • Pripravte si zoznam svojich povinností.

 • Udržte svoj príhovor krátky.

 • Po príhovore nezabudnite predniesť prípitok na šťastie mladomanželom.

 • Robte všetko, o čo vás ženích požiada.

 • Delegujte úlohy ďalším družbom na svadbe.

 • Buďte pozitívny a nikdy nenahnevajte nevestu.

 • Nezabudnite na tanec s matkou nevesty.

 • Prineste fľašu whiskey na after party. Na nej totiž nesmiete chýbať.

 • Užite si to!

 

Čo by malo a čo nemalo odznieť v svadobnej reči

+ prípitok mladomanželom (veď na to ste tam)

+ povedzte veselé príhody z priateľstva medzi vami a ženíchom

+ pridajte kompliment neveste a družičkám

+ vtipne porozprávajte o tom, ako sa ženích a nevesta stretli

 

- vyhnite sa nevhodným slovám, vulgarizmom

- nespomínajte predchádzajúcich partnerov nevesty

- nespomínajte bývalé partnerky ženícha

- neuťahujte si z nevesty

 

Výsledky prieskumu sú zverejňované v súvislosti s vyhlásením súťaže #BestMen, ktorú vyhlasuje značka známej írskej whiskey Tullamore D.E.W. Víťaz súťaže zažije výnimočný výlet do rodiska "pravého charakteru" – Tullamore v Írsku, v spoločnosti 3 svojich priateľov.

 

Kampaň #BestMen (čo v angličtine znamená aj „svedok“) bola inšpirovaná víťazným reklamným spotom Tullamore D.E.W. "pohárik na rozlúčku", ktorý zachytáva ženícha a jeho svedka, zdieľajúcich posledný drink whiskey pred svadbou.

Súťaž #BestMen ponúkne fanúšikom whiskey šancu vyhrať výlet ich života do Írska - domova whiskey Tullamore D.E.W., v spoločnosti svojich troch priateľov. Jediné, čo je potrebné urobiť je pridať komentár/odpoveď na Facebook fan page Tullamore D.E.W. k otázke, ktorých troch priateľov a prečo by ste si zobrali so sebou? Súťaž štartuje 7. marca na sociálnej sieti Facebook a potrvá približne do polovice apríla 2016.

Odporúčať priateľovi